Mileniáli kupujú viac izbových rastlín ako ktorákoľvek iná generácia.

Mileniáli kupujú viac izbových rastlín ako ktorákoľvek iná generácia.

Mladá žena obklopená rastlinami

Izbové rastliny nie sú žiadnou novinkou, uchovávanie a pestovanie rastlín v kvetináčoch siaha až do neskorej minulosti. V poslednej dobe sa však rastliny tešia obrovskému rozmachu popularity a to najmä u mileniálov. Stačí sa pozrieť na sociálne siete ako Instagram či Facebook, kde nájdete milióny fotiek nadšených pestovateľov. Veľkej obľube sa vo svete tešia aj hashtagy s rastlinnou tematikou ako napríklad: #plantsofinstagram #urbanjungle #plants #plantsmakepeoplehappy a iné.

 

 

Mestský životný štýl a potreba byť prepojený s prírodou

 

Mestský život má svoje výhody, no jednou z jeho najväčších nevýhod je nedostatok zelene a prírody. Väčšina mileniálov sa sťahuje do väčších miest, kde sa snažia zútulniť si svoje prenajaté byty. Snažia sa o vytvorenie dokonalej rovnováhy medzi rušným životom veľkomesta a pokojným zeleným životným prostredím, hľadajú cesty ako si pobyt v meste spríjemniť. Najjednoduchší spôsob, ako si do rušného mestského života vniesť prírodu, je priniesť ju priamo k sebe a vytvoriť si tak vlastnú malú „mestskú džungľu“.

 Muž obklopený izbovými rastlinami

 

Prenajaté bývanie a izbové rastliny

Mileniáli majú potrebu bývanie si prispôsobiť a o niečo sa starať, no zmluva ich do veľkých zmien nepustí a tak sa obracajú na izbové rastliny, ktoré vedia rýchlo pretransformovať priestor v útulnú oázu pokoja. Domáce zvieratá sú častokrát zakázané a keďže mileniáli pociťujú potrebu o niečo sa starať, prichádzajú na rad izbové rastliny. Izbovky sú najjednoduchším a najdostupnejším spôsobom, ako aspoň do určitej miery uspokojiť túto potrebu starostlivosti o niečo.Rastliny v byte

Rastliny v byte 

Pozitívny vplyv izbových rastlín na zdravie

Izbové rastlinky so sebou prinášajú radu výhod, ktoré si mileniáli dobre uvedomujú, je vedecky dokázané, že zakomponovaním izbových rastlín napomáhame k: zvyšovaniu vzdušnej vlhkosti (výhoda najmä pri suchých zimných mesiacoch), čisteniu toxínov z ovzdušia, zvýšeniu koncentrácie a produktivity, znižujú mieru stresu a zlepšeniu celkového duševného zdravia.

Monstera list

 

Oddych od digitálneho sveta prostrednístvom rastlín

Zobúdzame sa s pohľadom na telefón, v robote sme zväčša akoby prikovaný k počítaču a preto mnohí z nás hľadajú cesty, ako sa aspoň nachvíľu spojiť s prírodou. Starostlivosť o izbové rastliny nám dáva príležitosť, ako aspoň nachvíľu vymaniť svoju pozornosť z rušného digitálneho sveta.

 Mladá žena sa stará o rastlinku

Mileniáli a pojem mindfulness alebo po slovensky všímavosť

Mindfulness ako „všímavý stav mysle“ napomáha lepšie relaxovať, zvyšuje našu schopnosť odolávať stresu, zlepšuje sústredenie, znižuje psychické napätie, zvyšuje imunitu a veľa iných výhod. Napriek tomu, že existuje veľa spôsobov ako všímavosť trénovať ,v poslednej dobe sa teší obľube práve starostlivosť o rastliny. Chvíľka cielenej všímavosti (stav mysle, kedy všetku svoju pozornosť sústredíme na prítomný okamih), keď sa staráme o izbové rastliny, pokropujeme ich vodou, polievame, presádzame či len s obdivom sledujeme ako rastú, nám dokáže výrazne zlepšiť naše prežívanie.

               Sukulenty kretívne posadené

Komunita a spojenie prostredníctvom izbových rastlín

Pestovateľov izboviek je čoraz viac a čoraz viac sa ich spája i na rôznych skupinách a fórach, kde si vymieňajú rady a tipy a zdieľajú svoje nadšenie a radosť s inými ľuďmi.

 

Komunita milovnikov rastlin

 

Obrázok
Vytvorené2. 10. 2020
Diskusné fórum
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázkaVaše menoVáš e-mail(E-mail nebude zverejnený)NadpisText príspevkuOpýtať sa
Vaše menoVáš e-mail(E-mail nebude zverejnený)Text príspevkuPridať reakciu
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies