Hydroponický minerálny substrát LECA

Neoddeliteľnou súčasťou hydroponického pestovania interiérových rastlín je aj hydroponický minerálny substrát. Pomocou kapilarity rozvádza živný roztok rovnomerne ku koreňom a zabezpečuje stabilitu rastliny.

Nie všetky minerálne substráty sú kvôli svojim chemickým vlastnostiam vhodné na hydroponické pestovanie. Nenechajte sa pomýliť! Napriek takmer totožnému vzhľadu u nás známy keramzit nie je to isté, čo hydroponický substrát – keramzit na hydroponické pestovanie rastlín nie je vhodný! Keramzit je odpadový materiál, ktorý vzniká pri spracovaní keramiky, kdežto LECA je vyrábaná špeciálne pre potreby hydropónie.

Prečo nie je keramzit vhodný na pestovanie hydroponických rastlín?

  • môže obsahovať prímesi,
  • môže nepredvídateľne zareagovať so živým roztokom a rastlinám ublížiť,
  • môže upchať hladinomer, pretože sa drobí
  • nemusí byť pH neutrálny, čo je podmienkou hydroponických substrátov.

Ideálny substrát pre hydropóniu je známy aj pod medzinárodne používaným názvom LECA (skratka od: Light Expanded Clay Aggregate). Je to surový íl vypálený pri cca 1 200°C, kedy sa nafúkne na viacnásobok svojej pôvodnej veľkosti. Poznáme viac zrnitostí LECA – od 3 do 20 mm podľa použitia.

Hydroponický substrát LECA

Lvton,
zrnitosť 8 - 16 mm,
balenie 25 l

k produktu >>>

 

Oproti zeminovému substrátu má LECA viacero výhod. Minerálny substrát LECA je chemicky stály, čím neovplyvňuje pH živného roztoku. Na rozdiel od zeminového substrátu neobsahuje žiadne organické časti, ktoré sú často „živnou pôdou“ pre hniloby  a plesne. Zvonku sú granuly LECA pokryté drobnými pórmi, čím zabezpečujú lepšiu kapilaritu. Zvnútra má LECA sčasti uzavreté póry. LECA je ľahká a nezaťažuje koreňový systém.

Vonkajší obalový kvetináč je minerálnym substrátom vysypaný až po okraj – tak, aby nebolo vidno zakoreňovaciu kultúrnu nádobu. Medzi granulami LECA sa nachádza max. do jednej tretiny výšky nádoby rezerva živného roztoku. Zvyšná časť výšky nádoby, kde je ideálna zmes vlhkosti živín a vzduchu, je určená pre koreňový systém rastlín. Vlhkosť substrátu sa znižuje zdola nahor, čo dovoľuje rastline vytvárať korienky v časti, ktorá najlepšie vyhovuje jej nárokom. Vrchná časť LECA je úplne suchá.

Hlavné výhody hydrosubstrátu LECA:

  • vhodná štruktúra – zrnitosť substrátu zabezpečuje optimálne obrastanie koreňmi a stabilitu rastliny;
  • porézny povrch pre optimálne vzlínanie vody;
  • chemická neutrálnosť voči živnému roztoku;
  • príjemná farba, dekoratívnosť;
  • neobsahuje žiadne organické časti, čím sa dosiahne odolnosť voči hnilobe koreňov a taktiež hubovitým chorobám.
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies