Návod na sadenie rastlín do kvetináčov khilia

Prečo kvetináče khilia

Kvetináče khilia sú 100% recyklovateľné; veľmi ľahké, čo uľahčí manipuláciu s kvetináčmi; odolné voči nárazom; UV-rezistentné, farbu si uchovajú aj pri dlhodobom vystavení slnku; odolné voči extrémnym teplotám (kvetináče sú mrazuvzdorné, vhodné do teploty od -65°C až do +85°C); vyrobené z polyetylénu (PE, 04 LLDPE); vhodné do interiéru aj exteriéru.

Kvetináče z talianskej kolekcia khilia

Kvetináče khilia ponúkajú viacero možností, ako do nich posadiť vaše rastliny. K niektorým kvetináčom khilia je možné dokúpiť samozavlažovací systém, rastliny môžete do kvetináčov vysadiť priamo alebo ich jednoducho použiť ako okrasné obalové kvetináče - stačí do nich vložiť rastlinu v základnej kultivačnej nádobe, v ktorej si ju zakúpite. Tu je návod, ako na to!Sadenie rastlín priamo do kvetináčov khilia

Sadenie izbových rastlín

Vnútorné výsadbové dno kvetináčov khilia je uzavreté, bez odtoku. Pre použitie v interiéry nepotrebujete v kvetináči vytvárať odtokový otvor pre prebytočnú dažďovú vodu. Ako teda posadiť rastlinu priamo do kvetináča khilia? Na dno kvetináča nasypte vrstvu keramzitu, LECA alebo minerálneho substrátu - vytvoríte tak drenážnu vrstvu, ktorá poslúži ako zásobník vody pre rastlinu.

Priama výsadba do kvetináčov khilia (interiér)

Drenážnu vrstvu prekryte netkanou textíliou, hesiánom (hrubá jutová tkanina) alebo obdobnou tkaninou, ktorá prepustí vodu, no zároveň zabráni zmiešaniu zeminy s drenážou. Následne do kvetináča nasypte 3-5 cm zeminového substrátu (v závislosti od veľkosti koreňového balu vysádzanej rastliny). Rastlinu opatrne vyberte z pôvodnej nádoby, v ktorej ste ju zakúpili a vložte ju do kvetináča khilia. Zasypte substrátom až po okraj kvetináča.

Ak rastlinu nesadíte do zeminy, ale do minerálneho substrátu, nie je nutné vytvárať drenážnu vrstvu a používať netkanú textíliu.


Sadenie exteriérových rastlín

Ak kvetináče khilia používate vonku na nekrytom mieste, vyvŕtajte na predznačenom mieste na dne kvetináča drenážny odtok, ktorým môže odtiecť prebytočná dažďová voda v prípade silných dažďov. Pozor, väčšina kvetináčov khilia má dvojité dno, drenážny odtok treba vytvoriť v dne výsadbového priestoru aj na samom dne kvetináča. Niektoré kvetináče khilia majú v spodnej časti odtokovú zátku, dno kvetináča teda netreba vŕtať, stačí odstrániť túto zátku, čím vznikne drenážny odtok na prebytočnú vodu.

Po vyvŕtaní drenážneho odtoku môžete vo výsadbe postupovať rovnako, ako pri sadení izbových rastlín.

Priama výsadba do kvetináčov khilia (exteriér)Kvetináče khilia ako okrasné obalové kvetináče

Ak si nechcete špiniť ruky presádzaním, kvetináče khilia možno použiť aj ako okrasné obalové kvetináče. V tomto prípade do nich stačí vložiť rastlinu v základnej kultivačnej nádobe. Pokiaľ kvetináč používate vnútri, nepotrebujete odtokový otvor. Pri použití vonku na nekrytom mieste vyvŕtajte na predznačenom mieste odtokový otvor obdobne, ako bolo popísané vyššie v sekcii sadenia exteriérových rastlín. Opäť nezabudnite vyvŕtať odtok tak na dne výsadbového priestoru, ako aj na samom dne kvetináče (prípadne odstráňte zátku, ak je ňou kvetináč opatrený). Kvetináč khilia bude v tomto prípade slúžiť obdobne ako podmiska, na dne výsadbového priestoru dne vznikne zásoba vody.

INTERIÉR

Kvetináče khilia ako obalové kvetináče (interiér)

EXTERIÉR

Kvetináče khilia ako obalové kvetináče (exteriér)Samozavlažovací systém pre kvetináče khilia

K väčšine kvetináčov khilia je možné dokúpiť samozavlažovací systém. Ten sa skladá z deliaceho dna, ktoré na dne kvetináča vytvorí zásobník vody oddelený od koreňov rastliny - rastlina tak nestojí priamo vo vode, čo minimalizuje zahnívanie koreňov. Keďže je deliace dno perforované, rastlina si stále zo zásobníka môže čerpať vodu podľa potreby. Súčasťou samozavlažovacieho setu je aj drenáž, ktorá zabezpečuje pomalé uvoľňovanie vlhkosti ku koreňom rastliny a hladinomer - raz za čas ho skontrolujte, aby ste zistili, či je v zásobníku ešte stále voda alebo ju treba doplniť.

Kvetináč khilia so samozavlažovacím systémom

Aj samozavlažovací systém možno použiť tak vonku, ako aj vnútri. Pre použitie v exteriéry vyvŕtajte na predznačených miestach vo vnútri kvetináča a na jeho samom dne odtokové otvory (ak je na samom dne odtoková zátka, stačí odstrániť zátku), aby v prípade silných dažďov zo zásobníka odtiekla prebytočná dažďová voda.Extra stabilita pre vysoké kvetináče khilia

Aby najmä pri vysokých kvetináčoch khilia a to predovšetkým pri ich použití vonku, v exteriéry, získal kvetináč lepšiu stabilitu, odporúčame ho vysypať pieskom alebo drobným štrkom. Kvetináč obráťte hore dnom, odstráňte odtokovú zátku a najlepšie za pomoci lievika do vnútra kvetináča nasypte piesok, drobný štrk. Zátku nasaďte naspäť a kvetináč umiestnite na požadované miesto.

Extra stabilita pre kvetináče khilia

Pokiaľ kvetináč stojí na veľmi slnečnom mieste, odporúčame pri vrchnom okraji kvetináča vyvŕtať niekoľko prieduchov, čím sa zabráni vzniku tlaku vo vnútri kvetináča, čo by mohlo viesť k zdeformovaniu jeho tvaru.Údržba kvetináčov khilia

Kvetináče khilia v prípade potreby môžete očistiť jemnou vlhkou handričkou a neutrálnym čistiacim prostriedkom. Nepoužívajte brúsne tkaniny a čistiace prostriedky obsahujúce rozpúšťadlá alebo etylalkohol. Pokiaľ prišlo k veľkému zašpineniu kvetináča, odporúčame použiť špeciálny čistiaci prostriedok značky euro3plast.

Upozornenie! Kvetináče neumiestňujte na nerovný alebo šikmý povrch - zabránite tým prevrhnutiu kvetináča. Kvetináče neumiestňujte do blízkosti zdrojov tepla. Permanentné vystavenie slnku môže zapríčiniť zmenu farby kvetináča.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies