Tipy a triky pre pestovanie orchideí

Hľadáte ideálny kvetináč pre orchideu? Vďaka samozavlažovacím kvetináčom Lechuza budú vaše orchidey prosperovať a prekvitať! Pre mini orchidey odporúčame kvetináče Lechuza Mini Cubi alebo Mini Deltini. Pre väčšie orchidey budú ideálne kvetináče Lechuza Maxi Cubi, Deltini alebo Puro 20. Ak hľadáte dlhší kvetináč pre zosadbu viacerých orchideí, vyberte si oválny kvetináč Lechuza Delta, ktorý je dostupný v dvoch veľkostiach!

Kvetináč Lechuza Puro 20 s orchideouKvetináč Lechuza Delta 10 s orchideamiKvetináč Lechuza Delta 10 s orchideami

ZÁKLADY ORCHIDEOLÓGIE

Väčšina orchideí, ktoré si zakúpite v obchodoch, patrí medzi tzv. epifyty. To znamená, že v ich prirodzenom prostredí by ste ich typicky našli na stromoch v dažďovom pralese. Platí to pre rody phalaenopsis, cattleya, oncidium, dendrobium a miltonia. Keď si potom predstavíme prirodzené prostredie orchideí, hneď nám napadne, akú starostlivosť asi potrebuje orchidea. Orchidey nemajú radi zeminový substrát, stagnujúcu vlhkosť alebo príliš veľa hnojiva – čo zodpovedá výžive, ktorú nájdu na strome.



KROK ZA KROKOM: POSTUP PRESADENIA ORCHIDEÍ DO SAMOZAVLAŽOVACÍCH KVETINÁČOV LECHUZA

1. krok: príprava kvetináča Lechuza na výsadbu

Kvetináč Lechuza poskladajte podľa priloženého návodu. Vyberte krytku hladinomeru z obalu a nasaďte ju na hladinomernú šachtu umiestnenú vo vnútornej nádobe kvetináča Lechuza. Krytka je nasadená správne, keď budete počuť kliknutie.

Sáčok s minerálnym substrátom Lechuza PON otvorte a vysypte dostatočnú vrstvu substrátu na dno vnútornej výsadbovej nádoby tak, aby zostal dostatok miesta pre korene orchidey.Príprava kvetináčov Lechuza na výsadbu orchideí


2. krok: výsadba orchidey do kvetináča Lechuza

Orchideu vyberte z pôvodnej nádoby a očistite korene jemným otrasením. Túto príležitosť môžete využiť na odstrihnutie prestarnutých alebo hnilých častí koreňov. Nezabudnite sa uistiť, že koreňový bal rastliny je úplne očistený od kúskov dreva a kôry, iba tak budú môcť korene v substráte Lechuza PON voľne dýchať!

Korene orchidey očistíme od substrátu a kôry

Minerálny substrát Lechuza PON je vyrobený z pemzy, zeolitu a lávy, s prídavkom dlhodobého hnojiva. Jeho delikátne zloženie zabezpečuje optimálnu cirkuláciu vzduchu okolo koreňov orchidey, pri čom zároveň ukladá vodu a živiny, čo orchideám zabezpečí optimálne prostredie na rast.

V kvetináčoch Lechuza Mini Cubi, Maxi Cubi, Puro 20, Mini Deltini, Deltini a Delta 10 sa nachádza dostatočné množstvo Lechuza PON substrátu na výsadbu, nemali by ste potrebovať už žiaden substrát navyše! V prípade potreby si môžete Lechuza PON dokúpiť, k dispozícii sú 6-litrové, 12-litorvé a 25-litrové balenia.

Orchideu umiestnite do výsadbovej vnútornej nádoby tak, aby boli všetky korene v kvetináči (ak je to možné, pokúste sa vložiť do kvetináča aj všetky vzdušné korene) a aby spodná časť ružice listov veľmi nepretŕčala nad okraj kvetináča. Korene úplne zasypte substrátom Lechuza PON. Jemne po kvetináči poklepte – aby sa substrát dostal aj pomedzi korene. Na záver substrát mierne utlačte prstami, aby orchidea v kvetináči získala stabilitu. Hotovo!

Výsadba orchidey do samozavlažovacieho kvetináča Lechuza


3. krok: zalievanie orchideí

Vodu nalejte do plniacej šachty alebo, ak kvetináč neobsahuje plniacu šachtu, orchideu pomaly polievajte zvrchu na substrát. Polievajte, až kým ukazovateľ hladinomeru nedosiahne hodnotu optimum (stred medzi hodnotami min a max) alebo maximum – závisí to od veľkosti a smädu vašej rastlinky. Voda zo zásobníka sa ku koreňom dostane cez knôt a vďaka kapilarite PONu a odparovaniu.

Polievanie orchidey v samozavlažovacom kvetináči Lechuza

Hladinomer po niekoľkých dňoch, keď rastlina vypije všetku vodu v zásobníku, poklesne na hodnotu min. Po poklese hladinomeru na minimum orchideu nezalievajte hneď! Pre rastlinu nastáva obdobie sucha, ktoré pri orchideách môže trvať aj jeden týždeň (7-10 dní). Substrát Lechuza PON dobre zadržiava vodu a orchideu počas tohto obdobia dostatočne zásobuje potrebnou vlahou. Po suchom období orchideu opätovne zalejeme.

Dĺžka obdobia sucha záleží aj od prostredia, v ktorom je rastlina umiestnená a aktuálneho ročného obdobia. Pozor, ak by listy orchidey počas obdobia sucha začali vädnúť, rastlinu polejte ihneď a pri najbližšom polievaní adekvátne upravte zálievku!

Pozor, orchideám treba dožičiť aj obdobie sucha!



 

Samozavlažovacie kvetináče Lechuza pre orchideyTIPY A TRIKY PRI PESTOVANÍ ORCHIDEÍ

Príliš veľa vody orchideám škodí! Orchidey sú veľmi náchylné k zahnívaniu koreňov. Hoci sú orchidey deťmi dažďového pralesa, väčšina orchideí miluje vysokú vzdušnú vlhkosť, no zároveň neznesie stálu vlhkosť pri koreňoch. Samozavlažovacie kvetináče Lechuza sú pre orchidey ideálne – na dne obalového kvetináča sa vytvorí oddelený zásobník vody, orchidea teda nestojí priamo vo vode, no môže zo zásobníka prijímať zálievku podľa potreby.

Prihnojujte vaše orchidey správne! Orchidey – tak, ako každá iná izbová rastlinka – potrebujú výživu, aby mohli rásť. Orchidey sú však skromné rastliny, preto ich často prehnojíme. Minerálny substrát Lehcuza PON obsahuje dlhodobé hnojivo, ak teda orchideu zasadíte do tohto minerálneho substrátu, nemusíte ju prihnojovať až po dobu jedného roka! Potom môžete použiť štandardné hnojivo na orchidey do zálievky. Vyskúšajte napr. ekologické bio hnojivo na orchidey Rokohumín od slovenského výrobcu!

Orchidea patrí na svetlo! Orchideám vyhovujú slnečné stanoviská – napr. na okenných parapetoch alebo v tesnej blízkosti okna. Vhodné sú okná situované na východ, počas zimných mesiacov môžeme orchideu presunúť aj na južné okná. Pozor, orchideu však nikdy neumiestňujeme na priame slnko, ktoré by jej mohlo spáliť listy!

Čo s orchideou po odkvitnutí kvetov? Že orchidea z času na čas odkvitne, je úplne bežné a normálne, nemá to nič spoločné s nedostatočnou starostlivosťou. Keď na stonke s kvetmi všetky kvietky odkvitnú, mali by ste stonku odstrihnúť ešte predtým, než začne žltnúť.

Máte dve možnosti:

  1. Rýchly spôsob: Stonku skráťte cca 1 cm nad druhým alebo tretím kolienkom (malé dužinaté hrbolčeky na stonke, zväčša bledšej farby ako samotná stonka). Týmto spôsobom by orchidea mala v kolienku rýchlo vyhnať nový výhonok s kvetmi.
  2. Spôsob hodný profesionálneho záhradníka: Dajte vašej rastlinke čas na načerpanie nových síl a stonku skráťte 1 cm nad prvým kolienkom. Aj týmto spôsobom orchidea v kolienku vyženie nový výhonok s kvetmi, bude to však trvať podstatne dlhšie (pár mesiacov až pol roka). Vaša orchidea sa vám však poďakuje žiarivejšou farbou okvetných lístkov a mocnejšími kvetmi.

Ako zostrihnúť orchideu

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies