Vianoce už sú za rohom a spolu s nimi prichádza aj čas na vyberanie vianočného stromčeka. Slávnostné prípravy Vianoc so sebou častokrát prinášajú aj každoročnú dilemu mnohých Slovákov: „Mali by sme si tento rok kúpiť živý, alebo umelý vianočný stromček ?“. Každá z možností so sebou prináša klady aj zápory.
Pred zhruba 90 rokmi by ste len veľmi ťažko hľadali na Slovensku domácnosť s umelým vianočným stromčekom. Dekorovanie domova živým vianočným stromčekom je tradíciou už od nepamäti. Návšteva predajcov vianočných stromčekov a hľadanie toho dokonalého stromčeka práve pre vás a vašu rodinku je vcelku milou tradíciou, ktorú si užíva celá rodina. Koniec koncov je len málo vecí, ktoré vnesú do domova tú správnu vianočnú atmosféru viac ako vôňa čerstvej čečiny vianočného stromčeka. V poslednej dobe však sledujeme veľký pokles ich popularity a do popredia sa dostávajú umelé stromčeky. Mnoho krát sa hlavným dôvodom kúpy umelého vianočného stromčeka pred živým stáva pocit viny, ktorú ľudia cítia za zrezanie živého vianočného stromčeka.
Ich snaha stať sa ohľaduplnejšími k životnému prostrediu tým, že nepodporia vysekávanie vianočných stromčekov je často krát kontraproduktívna. Pravdou je, že živé vianočné stromčeky sú len veľmi zriedka vysekávané z divých lesov. Väčšina stromčekov pochádza z plantáží, na ktorých sa stromčeky pre tento účel pestujú a teda nedochádza k žiadnemu odlesňovaniu. A čo viac – mnoho plantáží vysádza viac stromčekov ako sú schopný predať a za každý odseknutý strom sa vysadia 1-3 nové. My sa tak môžeme tešiť z toho, že každý rok rastie a teda aj produkuje kyslík stále viac stromov.
Živé vianočné stromčeky vyžadujú určitú údržbu, o ktorej sa viac dočítate v našom článku o starostlivosti o vianočný stromček. Ďalším z faktorov, ktoré vás môžu odradiť od kúpy vianočného stromčeka je jeho likvidácia po sviatkoch. Vianočné stromčeky však môžu byť mulčované a použité napríklad na terénne úpravy. Ďalšou alternatívou sú stromčeky v kvetináčoch, ktoré sa v poslednej dobe tiež tešia svojej obľube. Stromčeky v kvetináči sú však počas Vianoc vystavené veľkému teplotnému výkyvu a neprirodzeným podmienkam a preto sa často krát stáva, že stromček po Vianociach zoschne.
Používanie umelých vianočných stromčekov takmer ako ich poznáme dnes sa odštartovalo niekedy v roku 1932, kedy Addis Brush (spoločnosť American toilet brush company) vytvoril jeden z prvých umelých vianočných stromčekov, ktorý naštartoval tento priemysel. Vo väčšine prípadov ľudia siahajú po umelých vianočných stromčekoch kvôli ich vlastnému pohodliu. Umelé stromčeky predsa neopadávajú, netreba ich polievať atd‘. No je to dobré pre naše životné prostredie ? Vedci zistili, že potrvá až 20 rokov kým sa Váš umelý stromček stane ekologickejším ako živý stromček.
Aby bol umelý vianočný stromček ekologický musí sa opätovne použiť. Materiály z ktorých sú umelé stromčeky vyrobené (zväčša kov a plast), ich robí nerecyklovateľnými a biologicky nerozložiteľnými. V skratke väčšina umelých stromčekov končí na skládke, kde aj navždy zostávajú.
S hľadaním toho najkrajšieho živého vianočného stromčeka v Bratislave vám radi pomôžeme v HydroFlore.