Živný roztok pre hydropóniu

Živný roztok je nevyhnutnou súčasťou hydroponického pestovania rastlín. Živný roztok vytvoríme zmiešaním čistej vody so špeciálnym hnojivom vyvinutým pre hydrokultúry. Takéto hnojivo obsahuje všetky hlavné aj stopové prvky vo forme, ktorá je ideálnou pre rastliny.

Hydroponické hnojivo je dostupné hlavne v pevnej forme. Obsahuje len potrebné prvky, bez balastných látok (močoviny). Pevná forma hnojiva funguje na princípe jontomeničov, na ktorých sú naviazané prvky ako sodík, fosfor a draslík, ktoré sa postupne uvoľňujú do vody. Iontomeniče svojim nábojom menia polarizáciu iónov vápnika, čím zmäkčujú tvrdú vodu.

Hnojivá určené pre pestovanie rastlín v pôde nie sú pre vytvorenie živného roztoku vhodné. Ich obsah stopových prvkov je pre hydroponické pestovanie nedostatočný. Okrem toho veľa z nich obsahuje močovinu, ktorá v živnom roztoku – kvôli vytváraniu amoniaku a jeho neskoršej  premene (tzv. nitrifikácii) – negatívne ovplyvňuje hodnotu pH živného roztoku a týmto škodí rastlinám. Hydroponické hnojivá sa, naopak, môžu s veľkým úspechom použiť pre rastliny pestované v pôde.

Ku koreňom sa živný roztok dostáva pomocou kapilarity hydroponického substrátu LECA. Živiny sú rovnomerne rozložené a rastliny netrpia nedostatkom základných prvkov. Hydroponický substrát rozvádza roztok rovnomerne zospodu smerom hore.

Viac o hydroponickom substráte >>>

Živný roztok sa neodporúča miešať s dažďovou vodou pre možné znečistenie dažďovej vody.

V našej ponuke nájdete dlhodobé hydroponické hnojivo HM 10.

Hydroponické hnojivo HM 10

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies